ابزار وبمستر

بایگانی مهر ۱۳۹۷ :: جوابگو-پاسخنامه کامل تمارین و فعالیت های درسی

جوابگو-پاسخنامه کامل تمارین و فعالیت های درسی

گام به گام دروس | رفع اشکال ،مقاله،پاسخ نامه،نکات کنکوری،جواب بخش های مختلف درسی

جوابگو-پاسخنامه کامل تمارین و فعالیت های درسی

گام به گام دروس | رفع اشکال ،مقاله،پاسخ نامه،نکات کنکوری،جواب بخش های مختلف درسی

۱۴۹ مطلب در مهر ۱۳۹۷ ثبت شده است

پاسخ قلمرو های درس 3 سفر به بصره فارسی دهم

mohammad h | دوشنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۴:۲۱ ب.ظ | ۰ نظر

پاسخ قلمرو های درس 3 سفر به بصره فارسی دهم

پاسخ قلمرو های درس سوم فارسی دهم
جواب قلمرو های درس سفر به بصره فارسی پایه دهم
درس سوم سفر به بصره فارسی پایه دهم
حل قلمرو زبانی درس سوم فارسی دهم
حل قلمرو های درس 3 فارسی دهم
جواب قلمرو های ادبی درس سوم فارسی دهم

به نام خدا


پاسخ قلمرو های درس سوم فارسی دهم
  • mohammad h

ناصر خسرو کیست؟

mohammad h | يكشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۴۵ ب.ظ | ۰ نظر

ناصر خسرو کیست؟

ناصر خسرو یکی از شاعران و نویسندگان درجه اول ادبیات فارسی است که در فلسفه و حکمت دست داشته، آثار او از گنجینه‌های ادب و فرهنگ ما محسوب می‌گردند. او در خداشناسی و دینداری سخت استوار بوده‌است، و مناعت طبع، بلندی همت، عزت نفس، صراحت گفتار، و خلوص او از سراسر گفتارش آشکار است. ناصر در یکی از قصاید خویش می‌گوید که به یمگان افتادنش از بیچارگی و ناتوانی نبوده، او در سخن توانا است، و از سلطان و امیر ترس ندارد، شعر و کلام او سحر حلال است. او شکار هوای نفس نمی‌شود، او به یمگان از پی مال و منال نیامده‌است و خود یمگان هم جای مال نیست. او بنده روزگار نیست، چرا که بندهٔ آز و نیاز نیست، این آز و نیازند که انسان به درگاه امیر و سلطان می‌آورند و می‌مانند. ناصر جهان فرومایه را به پشیزی نمی‌خرد. (از زبان خود ناصر خسرو). او به آثار منظوم و منثور خویش می‌نازد، و به علم و دانش خویش فخر می‌کند، این‌کار او گاهی خواننده را وادرا می‌کند که ناصر به یک شخص خود ستا و مغرور به خودپرست قلمداد کند.

علی دشتی در اینباره می‌گوید: مردی است با مناعت طبع، خرسند فروتن، در برابر رویدادها و سختی‌ها بردبار، اندیشه‌ورز، در راه رسیدن به هدف پای می‌فشارد. ناصر خسرو دربارهٔ خود چنین می‌گوید:

گه نرم و گه درشت چون تیغ
پند است نهان و آشکارم
با جاهل و بی خرد درشتم
با عاقل نرم و بردبارم

ناصر در سفرنامه رویدادها و قضاها را با بیطرفی و بی غرضی تمام نقل می‌کند. اما زمانی‌که به زادگاهش بلخ می‌رسد و به امر دعوت به مذهب اسماعیلی مشغول می‌شود، ملّاها و فقها سد راه او شده و عوام را علیه او تحریک نموده، خانه و کاشانه‌اش را به‌نام قرمطی، غالی و رافضی به آتش کشیده قصد جانش می‌کنند، به این سبب در اشعار لحن او اندکی در تغییر می‌کند، مناعت طبع، بردباری و عزت نفس دارد اما نسبت گرایش به مذهب اسماعیلی و وظیفه‌ای که به وی واگذار شده بود و نیز رویارویی با علمای اهل سنت و با سلجوقیان و خلیفگان بغداد که مخالفان سرسخت اسماعیلیان بودند، ستیز و پرخاشگری در وی بیدار می‌شود، به فقیهان و دین‌آموختگان زمان می‌تازد و به دفاع از خویشتن می‌پردازد.

  • mohammad h

فردوسی که بود؟

mohammad h | يكشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۲۹ ب.ظ | ۰ نظر

فردوسی که بود؟

ابوالقاسم فردوسی طوسی (۳۲۹ قمری – ۴۱۶ قمری، در طوس خراسان)، شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سرایندهٔ شاهنامه، حماسهٔ ملی ایران، است. برخی فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند که از شهرت جهانی برخوردار است. فردوسی را حکیم سخن و حکیم طوس گویند.

پژوهشگران سرودن شاهنامه را برپایهٔ شاهنامهٔ ابومنصوری از زمان سی سالگی فردوسی می‌دانند. تنها سروده‌ای که روشن شده از اوست، خود شاهنامه است. شاهنامه پرآوازه‌ترین سرودهٔ فردوسی و یکی از بزرگ‌ترین نوشته‌های ادبیات کهن پارسی است. فردوسی شاهنامه را در ۳۸۴ ه‍. ق، سه سال پیش از برتخت‌نشستن محمود، به‌پایان برد و در ۲۵ اسفند ۴۰۰ ه‍.ق برابر با ۸ مارس ۱۰۱۰ م، در هفتاد و یک سالگی، تحریر دوم را به انجام رساند. سروده‌های دیگری نیز به فردوسی منتسب شده‌اند، که بیشترشان بی‌پایه هستند. نامورترین آن‌ها مثنوی‌ای به نام یوسف و زلیخا است. سرودهٔ دیگری که از فردوسی دانسته شده، هجونامه‌ای در نکوهش سلطان محمود غزنوی است. برابر کتابشناسی فردوسی و شاهنامه، گردآوری ایرج افشار، با به‌شمارآوردن سروده‌های منسوب به فردوسی مانند یوسف و زلیخا تا سال ۱۳۸۵، تعداد ۵۹۴۲ اثر گوناگون در این سال‌ها نوشته شده‌است.

فردوسی دهقان و دهقان‌زاده بود. او آغاز زندگی را در روزگار سامانیان و هم‌زمان با جنبش استقلال‌خواهی و هویت‌طلبی در میان ایرانیان سپری کرد. شاهان سامانی با پشتیبانی از زبان فارسی، عصری درخشان را برای پرورش زبان و اندیشهٔ ایرانی آماده ساختند و فردوسی در هنر سخنوری آشکارا وامدار گذشتگان خویش و همهٔ آنانی است که در سده‌های سوم و چهارم هجری، زبان فارسی را به اوج رساندند و او با بهره‌گیری از آن سرمایه، توانست مطالب خود را چنین درخشان بپردازد. در نگاهی کلی دربارهٔ دانش و آموخته‌های فردوسی می‌توان گفت او زبان عربی می‌دانست، اما در نثر و نظم عرب چیرگی نداشت. او پهلوی‌خوانی را به‌طور روان و پیشرفته نمی‌دانست، اما به‌گونهٔ مقدماتی مفهوم آن را دریافت می‌کرد. به‌هرروی، در شاهنامه هیچ نشانه‌ای دربارهٔ پهلوی‌دانی او نیست.

در «پیشگفتار بایسنقری» نام فردوسی با «حکیم» همراه است، که از دید برخی اشاره به حکمت خسروانی دارد. فردوسی در شاهنامه، فرهنگ ایران پیش از اسلام را با فرهنگ ایران پس از اسلام پیوند داده‌است. از شاهنامه برمی‌آید که فردوسی از آیین‌های ایران باستان مانند زروانی، مهرپرستی و مزدیسنا اثر پذیرفته، هرچند برخی پژوهشگران سرچشمهٔ این اثرپذیری‌ها را منابع کار فردوسی می‌دانند، که او به آن‌ها بسیار وفادار بوده‌است. همچنین، وی به‌سبب خاستگاه دهقانی، با فرهنگ و آیین‌های باستانی ایران آشنایی داشت و پس از آن نیز بر دامنهٔ این آگاهی‌ها افزود، به‌گونه‌ای‌که این دانسته‌ها، جهان‌بینی شعری او را بنیان ریخت. آنچه که فردوسی به آن می‌پرداخت، جدای از جنبهٔ شعری، دانشورانه نیز بود؛ او افسانه ننوشت. فردوسی خرد را سرچشمه و سرمایهٔ تمام خوبی‌ها می‌داند. او بر این باور است که آدمی با خرد، نیک و بد را از یکدیگر بازمی‌شناسد و از این راه به نیک‌بختی این جهان و رستگاری آن جهان می‌رسد. فردوسی با ریزبینی، منابع خود — که بیشترینِ آن‌ها شاهنامهٔ ابومنصوری بود — را بررسی می‌کرد. او توانست از میان انبوه دانسته‌هایی که در دسترس داشت، مطالبی را گزیده و گردآوری کند که در یاد ایرانیان، ترکان و هندیان زنده بماند.

  • mohammad h

حل فعالیت های درس اول جغرافیا دوازدهم

mohammad h | يكشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۷، ۰۴:۰۰ ب.ظ | ۰ نظر

حل فعالیت های درس اول جغرافیا دوازدهم

پاسخ فعالیت های درس اول جغرافیا دوازدهم

جواب فعالیت های درس اول جغرافیا دوازدهم

حل فعالیت های درس 1 جغرافیا دوازدهم

پاسخ فعالیت های درس 1 جغرافیا دوازدهم

جواب فعالیت های درس 1 جغرافیا دوازدهم


به نام خدا


حل فعالیت های درس اول جغرافیا دوازدهم

  • mohammad h

حل قلمرو های درس دوم فارسی دهم

mohammad h | شنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۷، ۰۴:۲۰ ب.ظ | ۰ نظر

حل قلمرو های درس دوم فارسی دهم

حل قلمرو فکری درس 2 فارسی دهم
پاسخ قلمرو های درس دوم فارسی دهم
جواب قلمرو های درس دوم فارسی دهم
حل قلمرو های درس دو فارسی دهم
پاسخ قلمرو زبانی درس دوم فارسی دهم
حل قلمرو زبانی درس 2 فارسی دهم

به نام خدا


حل قلمرو های درس دوم فارسی دهم
  • mohammad h

دانلود بازی جی تی ای 9

mohammad h | جمعه, ۲۰ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۴۷ ب.ظ | ۰ نظر

دانلود gta هشت

دانلود جی تی ای 8

دانلود gta هشت


بتای بازی Battlefield V، خبر از یک شوتر خوش‌ساخت با محوریت جنگ جهانی دوم می‌دهد که البته، باید یک سری مشکلات آن تا زمان انتشار رفع شوند. 

مجموعه Battlefield از همان نسخه‌های اول تا به امروز، به‌عنوان بازی شوتری شناخته می‌شود که شاید، به جز در نسخه‌های معدود، تجربه داستانی خیلی فوق‌العاده‌ای ارائه نکرده باشد اما تقریبا همیشه، در زمینه بخش چندنفره عالی است و مخصوصا به دلیل اینکه نبرد‌هایی با تعداد زیاد بازیکن را به تصویر می‌کشد، مورد استقبال گیمر‌ها قرار می‌گیرد. برای مثال، Battlefield 4 یک تجربه چندنفره با محوریت نبرد‌های مدرن به‌شمار می‌رود که هنوز هم با وجود انتشار دو نسخه جدید‌تر در سری، طرفداران خاص خودش را دارد. از آن طرف دایس، دو سال پیش با انتشار Battlefield 1، یک تجربه شوتر واقعا عالی را در اختیار طرفداران قرار داد. پس از آنکه اعلام شد این بازی قرار است در جنگ جهانی اول جریان داشته باشد، خیلی‌ها تصور می‌کردند که قرار است با یک شوتر خسته‌کننده با تجهیزات قدیمی رو‌به‌رو باشیم اما پس از انتشار بازی، مشخص شد که این تصور اشتباه است و شوتری در دوران جنگ جهانی اول، که قبلا کم‌تر بازی دیگری به آن پرداخته بود هم می‌تواند جذاب باشد. 

اما حالا، نوبت به Battlefield V رسیده است؛ بازی جدید استودیو دایس با محوریت جنگ جهانی دوم که نسخه بتای آن چند روز پیش منتشر شد

بزودی...

  • mohammad h

سعد الدین وراوینی کیست ؟

mohammad h | جمعه, ۲۰ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۴۴ ب.ظ | ۰ نظر

سعد الدین وراوینی کیست؟

سعدالدین وراوینی زادهٔ (وراوی )، شهر مشگین‌شهرامروزی از نویسندگان ایرانی و دومین مترجم کتاب مرزبان‌نامه از زبان طبری به زبان فارسی است که از جمله آثار مهم نثر مصنوع فارسی و به روش کلیله و دمنه در ذکر قصص و امثال و حکم فراهم شده و مطالب آن از زبان وحوش و طیور و دیو و پری و آدمی بیان شده‌است.

از این کتاب دو ترجمه در دست است. نخست از محمد بن غازی ملیطوی که چندی دبیر سلیمان شاه بن قزل ارسلان از سلاجقه روم بود و ترجمه خود را به سال ۵۹۸ هجری به پایان برده و روضةالعقول نامیده‌است. دوم ترجمه‌ای که سعدالدین وراوینی از منشیان اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم چند سال بعد از مترجم نخستین و بدون اطلاع از کار او ترتیب داده و به پیروی از اسم اصلی آن عنوان مرزبان‌نامه را بدان داده‌است.

از احوال وراوینی اطلاع چندانی در دست نیست و تنها از مقدمه و خاتمه مرزبان نامه مستفاد می‌شود که او از ملازمان خواجه ربیب‌الدین هارون وزیر اتابک ازبک بن محمد اتابک آذربایجان بود. ربیب‌الدین مردی فاضل بود و وراوینی مرزبان‌نامه را به‌نام این وزیر دانش دوست درآورده‌است.

از آن‌جا که وراوینی ملازم خواجه ربیب‌الدین بود، بنابراین مدتی در تبریز می‌زیسته و مولد او هم بنابر حدس شفر در مجلد دوم از قطعات منتخبهٔ فارسی همان وراوی است که یاقوت حموی در معجم‌البلدان آن را شهرکی در یک منزلی اهر دانسته‌است که با توجه به فاصله امروزی همان مشگین‌شهر است.

  • mohammad h